Aan de Floraliënlaan, op een boogscheut van het Citadelpark en het S.M.A.K., hangt een gegraveerd koperen naambord aan de gevel van een herenhuis. Jan en Marie-Paule Van den Bon namen er hun intrek in oktober 1986. In oktober is dat veertig jaar.

Wat hen overhaalde was niet de zaal maar wat erachter lag: een stadstuin van een formaat dat je in Gent niet verwacht, met zicht vanuit de eetkamer. Marie-Paule komt uit Dijon en doet de zaal. Aan de muren hangt werk van de Luikse schilder José Chapellier. Diepblauw en warm oranje binnen, groen door het raam. Klassiek Frans, zonder poespas.

Meer dan twintig jaar lang stond er een Michelinster op de gevel. Vandaag niet meer.

Gegraveerd koperen naambord met “Restaurant Jan Van den Bon” aan de gevel
Het naambord aan de gevel. Het staat ook bovenaan de contactpagina van de site.

De kok is de tuinman

Dat is geen vondst van ons. Het is de titel van een van hun eigen pagina’s. De chef komt uit het Mechelse, de groentestreek, en tuiniert zelf. Achter het huis staan pastinaak, schorseneren, koolraap en kervelwortel — gewassen die grotendeels uit de winkel verdwenen en op zijn kaart terugkwamen. De kruiden komen plukvers uit de kruidentuin ernaast. De sausen gaan zonder room.

Een leverancier op tien meter van het fornuis. Dat soort dingen zet je niet in een banner met een slogan erover; dat laat je gewoon zien.

De stadstuin achter het restaurant, met buxusrandjes, grindpaden en een ladder tegen een boom
De tuin achter de zaal: buxus, grind, ladder, en de groenten van morgen.
Schema: een moestuinbed in haarlijnen met een pijl naar een bord, en een gehurkte astronaut naast het bed
Korte keten. De astronaut wiedt niet mee.

Een site voor de heropening

In 2019 hielden we hun oude WordPress-site recht. In juni 2021 bouwden we de website opnieuw, in Kirby, klaar voor de heropening na de lange coronasluiting. De kleuren van de zaal gingen mee naar het scherm: diep blauw, warm oranje, en een tuinfoto die over de volle breedte ademruimte geeft.

Geen bestelmodule, geen nieuwsbrief, geen pop-up die je e-mailadres wil. Een restaurant, een kaart, een tuin en een telefoonnummer.

De homepage van janvandenbon.be in een browservenster en op een gsm, met een brede tuinfoto op een diepblauwe achtergrond
janvandenbon.be op scherm en op gsm.

Eén kaart, drie talen

De site staat in het Nederlands, het Frans en het Engels. Er zijn drie formules: een zakenlunch van drie gangen, een seizoensmenu van vier en een degustatiemenu van zes. Titel, gangen, prijs en foto van beide menu’s zet de zaak zelf in het CMS. Wisselt de kaart met het seizoen, dan wisselt de site mee — zonder ons, en in de drie talen.

Wie nog een oude link naar het seizoensmenu of het degustatiemenu heeft, belandt niet op een foutpagina maar op het juiste stuk van de menupagina. Op de wijnpagina staat trouwens dat de kaart zo’n 350 referenties telt en dat geen enkele fles de kelder in mag zonder eerst drie dagen geproefd te zijn. Wij hebben dat niet gecontroleerd. Wel geloofd.

De menupagina van janvandenbon.be op een scherm in het Nederlands, met daarnaast dezelfde pagina in het Frans en het Engels op twee gsm’s
Dezelfde gangen, drie talen. Nederlands op het scherm, Frans en Engels op de gsm.

Reserveren zonder te bellen

Het reservatieformulier vraagt wat een zaalverantwoordelijke ook zou vragen: naam, e-mail, telefoon, datum, lunch of diner, uur, aantal personen en een opmerking. Het vertrekt als een nette mail naar het restaurant, met de gast in “antwoorden aan”. Eén klik op “beantwoorden” en het antwoord vertrekt rechtstreeks naar de gast.

Geen tussenpartij dus die per couvert een percentage neemt. Wat zulke tussenpartijen kosten, rekenden we ooit eens voor bij Fou du Goût.

Schema: zeven dagvakjes, maandag en zondag volledig gearceerd, zaterdag half, met een zittende astronaut naast maandag
Wat de kalender in het formulier weet. Zaterdagmiddag hoef je niet te proberen.

De datumkiezer kent de sluitingsdagen: zondag en maandag kan je niet aanklikken, en kies je een zaterdag, dan blijft alleen diner over. Zijn ze uitzonderlijk wél open — een feestdag, een speciale zondag — dan vinkt de zaak die datum in het CMS aan, met lunch, diner of allebei erbij. Vanaf dan staat die dag in de kalender gewoon open. Meer dan twaalf personen kan het formulier niet aan; voor een groter gezelschap bel je beter even.

Het ingevulde reservatieformulier van janvandenbon.be op een scherm en op een gsm, met datum, diner, uur en aantal personen
Het formulier op scherm en gsm. De gegevens zijn verzonnen, de tafel dus ook.

Hotels in de buurt

Onderaan elke pagina staat een lijstje met vijf hotels en B&B’s uit de buurt, met de wandeltijd erbij: van twee minuten tot twintig. Geen affiliatielinks, geen boekingswidget. Gewoon: je komt van ver, hier slaap je. De zaak houdt dat lijstje zelf bij in het CMS.

Van de afwas naar de website

“Ik was 18 toen ik chef Van den Bon voor het eerst ontmoette. We gaven elkaar een hand, en daarna stuurde hij 478 potten en pannen mijn kant op. Ik snapte niet hoe iemand zoveel kookgerief nodig had voor één diner. Maar ik was wel de trotse afwasser van een van de beste restaurants van Gent. Ik zei tegen mezelf: als je je studentenjaren doorkomt aan die eindeloze stapel steelpannen, zit je ooit aan de andere kant van de keukendeur. Dat is uitgekomen. En hun website mocht ik er nog bij bouwen ook.”

— Yann

Onderhoud, geen redesign

Op 27 augustus 2026 ging de site van Kirby 3 naar Kirby 5.5.3, op PHP 8.3. Het reservatieformulier kreeg er een spamfilter bij. Wat niemand nog gebruikte, haalden we eruit, met een nette doorverwijzing voor de oude adressen.

Verder: niets. Geen nieuwe huisstijl, geen nieuwe navigatie, geen “fris design”. Aan een zaak die veertig jaar meegaat ga je niet lopen prutsen omdat het toevallig een dinsdag is.

Meer horeca uit onze keuken: Tranzistor Café in Zervochori en de cadeaubonnen van Fou du Goût.

Volgend project

Het beste van de natuur, netjes gesorteerd

Website →
Het beste van de natuur, netjes gesorteerd
Vorig project: Helm kwijt in Aalst Webapp